RYBÁŘSKÉ POTŘEBY MOŠNOV
RYBÁŘSKÉ POTŘEBY MOŠNOV

Starý dobrý Twister

Relax Twister VR

 

Relax Twister VR byla snad moje úplně první gumová nástraha, která se ocitla na konci mé přívlačové sestavy. Pamatuji si, jak v rybářských potřebách byla dostupná pouze jedna velikost, tuším 7 cm, a pouze 2 barvy, žlutá a bílá. Od té doby se odehrálo mnoho změn ve vývoji rybářských nástrah na dravce a na twistery se trochu pozapomnělo. Zhruba před pěti lety jsem twistry do své přívlačové krabičky opět navrátil, a to z jednoho prostého důvodu, stále fungují a někdy až moc dobře.

Relax Twister VR se nyní vyrábí ve velikostech od 1 do 6 palců a pokrývá širokou škálu barev. Díky mnoha barevným variacím a velkému rozpětí vyráběných velikostí lze tuto nástrahu využít k lovu mnoha rybích druhů.

 

velikost 3 palce také velice dobře funguje při lovu okounů“

 

Velikost 2 a 3 palce

Twistery v této velikosti používám zejména k lovu pstruhů. S velikostí 2 palce vždy cílím na lov velkého množství ryb a tuto velikost používám zejména, když si chci opravdu zachytat. Velikost 3 palce používám při cíleném lovu větších pstruhů, ale někdy i do této vetší nástrahy malí pstruzi útočí zběsile a selekce mnohdy nefunguje. Každopádně takto malé twistery na pstruhy fungují opravdu dobře především v rychlé proudné tekoucí vodě, kde můžeme naplno využít velkých vibrací twistrového ocásku. Na pstruhy mi nejlépe fungují odstíny bílé a černé barvy. Někdy i v opravdu zakalené vodě je černá barva účinnější než barva světlá díky kontrastu a tmavé siluetě. Twister při lovu pstruhů nejčastěji nastražuji na malou jigovou hlavičku bez protihrotu. Velikost 3 palce také velice dobře funguje při lovu okounů a dá se dobře použít i k lovu na jemný dropshot.

 

Velikost 4 a 5 palce

Tyto dvě velikosti používám zejména při cíleném lovu candátů a štik běžných velikostí. Samozřejmě jako mnoho rybářů v dnešní době začínám prochytávat lovná místa s rippery jako je například Kingshad nebo Bass, ovšem kolikrát se stává, že ryby na tyto nástrahy přestanou z ničeho nic reagovat, ale z místa neodjely. V těchto chvílích rád přezbrojuji právě na Twistery VR z jednoho jediného důvodu. Chci změnit zcela razantně frekvenci vydávané vibrace nástrahou. Častokrát to pomůže a ryby se dají znovu přimět k záběru. Již mnohokrát jsem se do takové situace dostal a změna v twistrový ocásek častokrát opravdu pomohla. Také si myslím, že je mnohdy v hodně studené vodě twisterový ocásek účinnější než ten, co májí nástrahy typu ripper. Při lovu candátů twister nejraději nastražuji na čeburašku z důvodu kloubového spojení, které dává nástraze více prostoru k práci pod vodou. Na candáty se mi nejlépe osvědčily barvy jako bílá, žlutá nebo odstíny hnědé a modré, na štiky pak kombinace žluté nebo bílé barvy s červeným ocáskem.

 

Velikost 6 palce

Tuto velikost lze pak použít zejména k lovu velkých dravců - trofejních štik, candátů nebo hlavatek.

 

někdy nástrahu jen malými přískoky přitahuji k sobě nebo ji nechám pracovat na místě v silném proudu“

 

Vedení a nastražení

Při lovu pstruhů se snažím s nástrahou trefit co nejlépe do místa, kde by pstruh mohl stát a odpočívat. Při lovu v extrémním proudu někdy nástrahu jen malými přískoky přitahuji k sobě nebo ji nechám pracovat na místě v silném proudu.

Při lovu okounů twister rád nastražuji na jemný dropshot, kde jsou výhodou protáhlá silueta nástrahy připomínající červa a měkkost materiálu, ze kterého je twister vyroben.

Při lovu candátů zkouším nejčastěji klasický propad nebo líné pomalé tahání u dna.

Při lovu štik, zejména v mělkých zarostlých partiích vod, skvěle funguje nastražení twisteru na offsetovém háčku s minimální zátěží.

Závěr

Myslím si, že se na nástrahu twisterového typu trochu pozapomnělo a přívlač spíše směřuje k co nejrealističtějším zobrazením přívlačových nástrah. Ovšem twister byl, je a bude velice dobrou nadčasovou nástrahou. Otevírá se nám tedy možnost k navrácení k této nástraze, protože stejně jak na tuto nástrahu pozapomněli někteří z nás, tak na ni také trochu pozapomněly i naše dravé ryby. Úlovky posledních sezón to jen potvrzují!

registrace