Výběr navijáku - Jak vybrat správný naviják na kapry

Dnešní nabídka navijáků je obrovská a proto se zaměříme na výběr kaprového navijáku . Naviják musí vydržet zdolávání, navíjení a správně ukládat vlasec. Naviják na kapry by měl mít hladký chod, dostatečný počet ložisek, kvalitní brzdu a neměli bychom zapomínat i dobrou kapacitu cívku. Jelikož je na trhu opravdu nepřeberné množství není pro rybáře úplně jednoduché vybrat ten správný.

Základní rozdělení navijáků :

S přední brzdou :

Většinou se jedná o velký kaprový naviják s velkou kapacitou vlaste a tudíž i se širokou cívkou. Hlavní výhodou je ,že se na takové cívce vlasec nekroutí jako na menších průměrech.Brzda je zde umístěna na přední straně cívky. Musí byt velká,aby se sní dobře manipulovalo. Tento naviják je hojně používaný při lovu kaprů. Na těchto navijácích jsou důležité také ložiska čím větší počet tím vám dalo by se říct více vydrží jelikož nápor na ložiska v případě kdy stahujete olovo tak naviják tolik netrpí a proto Vám vydrží delší dobu než třeba naviják se třemi ložisky.

 

Se zadní brzdou :

Ovládání je řešeno, v zadní části navijáku pomocí kolečka. Výhoda spočívá v pohodlném ovládání brzdy i při zdolávání. Nestane se Vám, že při snaze o regulaci brzdné síly zavadíte rukou o vlasec. Tento naviják je vhodný zejména pro začínající rybáře z důvodů snadnější manipulace s brzdou. Navijáky se zadní brzdou se používjí též při plavané. Životnost brzdy těhto navijáků je nižší z důvodů menšího brzdného systému v těle navijáků.

S baitrunnerem : 

Baitrunner znamená "volnoběžná brzda" tento systém se vyznačeje dvěma na sobě nezávyslími brzdnými systémy. název bojová brzda je zcela něco jiného.Je zde použitý klasický brzdný systém avšak výhoda spočívá v tom, že můžete pootočením kličky rychle nastavit požadový odpor, aniž by jste museli manipulovat s brzdou.Jedninná záludnost zpočívá v tom,že pokud při záběru neaktivujete brzdu tak Vám vlasec vyletí ven z cívky.

 

Pokud potřebujete poradit, stačí nám napsat nebo zavolat.

Potřebujete poradit ?  Můžete nás kdykoli kontaktovat.

Telefonní kontakt : +420 733 300 047

E-mail : objednavky@lovime-ryby.cz

Registrujte se