Jak na cílený lov halibuta a mořských koček?

Téma: Jak na cílený lov halibuta a mořských koček?

Tomáš Teper
teper@lovimeryby.cz

 

Lov těchto dvou druhů ryb je specifický v tom, že se při něm tolik nenadřete jako u celodenního pilkrování. Při chytání se používá značně lehčí vybavení a loví se nejčastěji na hloubkách od 20 do 60m ideálně s písčitým dnem. U cíleného lovu mořské kočky je dobré hledat skalnaté výběžky. Pruty vybíráme v délkách od 2 do 2,4m v rozmezí gramáži od 100 po 600g dle použití dané techniky.

 

Způsoby jakými můžeme chytat:

- vertikální přívlač těsně nad dnem

- lov na mrtvou rybu ve sloupci v blízkosti dna

 

Vertikální přívlač

Z široké škály nabízených prutů se nejčastěji k lovu vertikální přívlačí používají pruty s tvrdší páteří. Velmi oblíbené jsou např. Tyto https://www.lovime-ryby.cz/wft-prut-charisma-senso-pilk-2-4m-50-190g-2d/ Jde o to, že převážně volíme gumové nástrahy kolem 20 cm které je dle aktuálních podmínek nutno osazovat jigovými hlavičkami v rozmezí 50-150 g. Prut doplníme o středně velký naviják vel. 360-460. Opět mohu doporučit PENN Slammer https://www.lovime-ryby.cz/navijak-s-predni-brzdou-penn-slammer-ii-vel-360/ proto, abychom byli schopni s nástrahou rychle reagovat, měli dostatečný návin šnůry a vydržel nápor zdolávané ryby. Jako návin doporučuji opět WFT KG Strong v průměru 0,22-0,25mm Loví se vertikálně tzn. Z lodi spustíme nástrahu na dno, povytáhneme zhruba jeden metr nad něj a driftem se necháváme unášet, přičemž neustále kontrolujeme, že jsme v blízkosti dna. Z mých zkušeností je dobré s nástrahou při cíleném lovu halibuta příliš necukat, ale spíše nechat pracovat ocásek gumové rybky. Nesmím však opomenout použití minimálně metrového návazce z flurocarbonu či monofilu pro zvýšení oděruvzdornosti koncové sestavy.

 

Lov na mrtvou rybu

Pokud chcete zvolit techniku lovu na mrtvou rybu, která je za mě nejúčinnější a s trochou nadsázky se dá považovat za mořský feeder, doporučuji následující sestavu.

Prut v délce 2,1-2,4m v gramáži 600-1000g. Co je ale z mého pohledu nejdůležitější je dostatečně citlivá horní část prutu. Je to z toho důvodu, že na moři zřídkakdy zažijeme bezvětří a žádné vlny. Ba naopak. Abychom byli úspěšní, je důležité se neustále někam posouvat (driftovat). Osobně mám nejlepší zkušenost s pruty https://www.lovime-ryby.cz/penn-prut-regiment-iii-halibuster-2-4m-30-50lb-2d/ osazené navijáky https://www.lovime-ryby.cz/hledani/?q=slammer ve velikosti 460-760 s návinem šňůry kolem 200m stejného průměru jako při pilkrování tzn. WFT KG Strong 0,32mm 51kg https://www.lovime-ryby.cz/wft-kg-strong-zelena-1m/

Koncová sestava je velmi jednoduchá. Taková základní bývá sestavena z doutníkového olova 200-400g, gumového korálku pro chránění uzlíku u obratlíku, obratlíku s nosnosti ideálně nad 50kg, monofilu či flurocarbonu o průměru 1mm a cca 1m délky a háčku o velikosti úměrné k velikosti nástražní ryby. https://www.lovime-ryby.cz/ice-fish-morske-hacky-monster-ni/

 

Tip na sestavu

Rád bych Vám dal svůj osvědčený typ na sestavu, která se malinko liší.

 

Co je k tomu potřeba:

- Vláčecí ráhno https://www.lovime-ryby.cz/ice-fish-rahno-na-navazce-3mm-1ks/

- zátěž https://www.lovime-ryby.cz/kinetic-zatez-harpe-sinker-glow/

- pevnostní obratlík https://www.lovime-ryby.cz/ice-fish-morske-obratliky-pevnostni/

- monofil o síle 1mm https://www.lovime-ryby.cz/madcat-vlasec-ultra-soft-mono-leader-50m/

- hadička https://www.lovime-ryby.cz/hell-cat-silikonova-hadicka-6mm-1m/

- háček https://www.lovime-ryby.cz/hell-cat-jednohacky-catfish-3ks/ nebo https://www.lovime-ryby.cz/ice-fish-morske-hacky-monster-ni/

 

Hlavní výhodou celé sestavy je její jednoduchost, nijak obtížná příprava a velká funkčnost a spolehlivost. Díky vláčecího ráhna, které má tvar písmena L, dochází k minimálnímu zamotávání při spouštění sestavy do hloubky. Ráhno díky svému tvaru drží odstup nástrahy od kmenové šňůry. Je ovšem dobré před návázáním na kmenovou šnůru si ráhno upravit, respektive osadit přídavnými obratlíky, které zabraní zkrucování návazce a tím dopomůžou k lepší prezentaci nastražené ryby. Obratlíky doporučuji vybrat větší šedesáti či stokilové z toho důvodu, že velký pevnostní obratlík se daleko lépe otáčí a nedochází k jeho zasekávání jako u menších. Další drobnou výhodou je také to, že ve středové častí má ráhno karabinu pro umístění zátěže, čímž si je můžeme dle potřeby a daných podmínek měnit.

 

Jakou délku návazce a jak velký háček?

Standardně se používají návazce v délce 1-2 m. Při lovu mořských koček jsou mnohdy dostatečnou délkou a ryby nijak neodrazují. Nicméně zkušenost a podvodní záběry z kamery upevněné na montáži mě utvrdily a následovně přesvědčily, že délka návazce hraje nesmírně důležitou roli v úspěchu a přesvědčení daleko většího počtu ulovených ryb. Má to své vysvětlení. Při rychlém driftu, nárazovém větru či jeho poryvech, se spuštěná nástraha pohybuje velmi rychle a lovená ryba ji často nedobírá či při krátkém pronásledování vzdá. Vím, že mě bude spousta z Vás považovat za blázna, ale v případě, že nejste na lodi sami nebojte se návazce prodloužit klidně i na délku 4m. Mám s tím zkušenost svou i svých přátel a tato "banalita" je opravdu klíčem ke znásobení úspěchu.

Velikost háčků, tak jako u každého lovu, by měla být úměrná velikosti nástrahy. Často vídávám u prodávaných hotových návazců, že háčky jsou pomalu velikosti dětské dlaně a v případě že máme k dispozici nástrahy kolem 15-20cm (sledě, tresky tmavé, makrely), je to opravdu zbytečné. Stojí nás to nejeden nedobraný záběr. Sám volím háčky klidně i ze sumcového odvětví, u kterých vím jakou mají ostrost a pevnost.

 

Způsob vedení sestavy

Celou sestavu je dobré při spouštění ke dnu mezi prsty lehce dobržďovat. Po dopadu na dno uděláme 2-3 otočky kličkou navijáku, čímž docílíme, že nástrahu budeme mít při delším návazci v perfektní trajektorii nad dnem. Myslete však na to, že většinou driftujeme z mělké části do hlubší, proto je popuštění a kontrola na místě. Nastražený prut můžeme držet v ruce, ale lepší variantou je umístit jej do držáku na lodi. U tohoto lovu můžeme více relaxovat, hlavně mějte na paměti, že brzda navijáku musí být povolená, protože záběr se mnohdy změní z lehkého záchvěvu špičky do slušné jízdy a tím, že sestavu máme dost pevnou, by mohlo dojít k zbytečnému přetížení prutu do špatného úhlu a jeho poškození.

Pokud je drift opravdu na hranici možného lovu a přesto se chceme pokoušet o ulovení mníka či mořské kočky je ještě variantou zvolení opět těžké gumové nástrahy (jako u pilkrování), která se udrží v blízkosti dna s tím rozdílem, že jej také můžeme odložit do držáku.

U všech možností je, jak už jsem zmínil, důležité neustále driftovat a trasu klidně několikrát opakovat.

Registrujte se